Koszatniczki (Octodon degus) to gryzonie o wyjątkowo bogatym życiu społecznym – żyją w koloniach, tworzą trwałe więzi, wspólnie wychowują młode i komunikują się za pomocą złożonych sygnałów wokalnych. Nic więc dziwnego, że ich dobrostan psychiczny silnie zależy od obecności innych osobników. Jednak dopiero najnowsze badania neurobiologiczne dostarczyły twardych dowodów na to, jak silnie izolacja społeczna wpływa na mózg i funkcje życiowe tych zwierząt.
Eksperyment: izolacja od młodości do dorosłości
W badaniu Grisel Cavieres i współpracowników (Frontiers in Behavioral Neuroscience, 2023), młode koszatniczki zostały podzielone na dwie grupy: Celem badania było zrozumienie, jak chroniczna izolacja wpływa na zachowanie, pamięć, metabolizm i aktywność mózgu.Efekty behawioralne izolacji
Koszatniczki z grupy CI wykazywały szereg objawów zaburzeń zachowania:Zmiany fizjologiczne – mózg i metabolizm
Co szczególnie ciekawe, u koszatniczek z grupy izolowanej zaobserwowano: To zjawisko – kiedy mózg reaguje na brak kontaktu społecznego jak na ból – znane jest także u ludzi i nazwano je „społeczną neurobólem” (social pain). Badanie na koszatniczkach dostarcza twardych dowodów, że podobne mechanizmy występują także u innych ssaków społecznych.Co to znaczy dla dobrostanu koszatniczek?
Z perspektywy biologicznej i etologicznej, izolacja społeczna u koszatniczek:Znaczenie badań
Dlaczego te wyniki są tak istotne?Źródło naukowe
Cavieres, G., Delgado, R., Guzmán, R. A., & Bacigalupe, L. D. (2023).Effects of chronic postnatal social isolation on behavior, cognitive performance, and metabolic flexibility in the social degu (Octodon degus).
Frontiers in Behavioral Neuroscience, 17, 1239157.
https://doi.org/10.3389/fnbeh.2023.1239157